Son dönemde Türkiye’de gelişmekte olan sektörler arasında önemli bir yere sahip olan ahşap yapılar, her geçen gün farklı kullanım alanları ile artış sağlayarak sektöre adını altın harflerle yazdırmış olan yapılar arasında yer alıyor. Mimarların son dönemde ahşap yapılara yönelmesinin temel sebeplerinden biri de, hem maliyetin diğer yapılara göre daha uygun olması hem de dayanıklılık noktasında daha başarılı bir yapıya sahip olması… Ancak bu dayanıklılığın yine yapılan statik hesapları ile doğrudan ilgisi olduğu için, bu alanda tüm ölçümleri yapacak ve statik hesabını gerçekleştirecek olan mühendisin, gerekli profesyonelliğe ve deneyime sahip olması büyük önem arz ediyor.

Ahşap ÇAtı Statik Hesap Uygulama Hizmeti: Çelik Yapı Çözümleri

Her yapının olmazsa olmazlarından olan çatı, statik hesabı noktasındaki en önemli öğelerden biridir. Hem yapının en üst katında olan hem de en üst katın da en uç bölgesi olan çatı hesabı, alta uygulanan basıncı göstereceği için en doğru hesap yapılması gereken durumlar arasında yer almaktadır. Ahşap yapı statik hesabı diğer hesaplara göre en zor ve zahmetli hesaplama türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ahşap yapı statik hesabı yapımının tecrübeli bir el tarafından yapılması büyük önem arz eder.

Son zamanlarda sektörün en canlı olduğu şehirler arasında görülmekte olan İstanbul’da farklı yapıların hayat bulduğu gözlerden kaçmıyor… Bu alanda farklı çalışmalar yapılırken İstanbul ahşap çatı statik hesabı da ayrı bir önem arz ediyor. Bu alanda hizmet vermekte olan çok fazla firma olmasına rağmen, bu firmalar arasında en çok isim yapmış olan firmaların tercih edilmesi hayati önem arz ediyor. Oldukça detaylı bir çalışma gerektiren ve ufak tefek yapılan hatalar nedeniyle ölümcül sonuçlar doğurabilen bu projeler, her geçen gün daha ilginç yapılar ile karşımıza çıktığı için elzem bir rol üstlenmeye başladı.

İstanbul çatı statik hesabı konusunda oldukça başarılı işlere imza atmış olan şehirlerimiz arasında bulunuyor. Oldukça farklı projeler ile İstanbul’da faaliyet göstermekte olan yapı firmaları, bu alanda yeni projeleri de geliştirerek mimari alanında beğenilen yapıların oluşmasına imkân sağlıyor. İstanbul çatı statik hesabı yoğun kar yağışları nedeniyle büyük önem arz ediyor. Büyük yapılar için bazen çatının üzerindeki karların ağırlığının tonları bulduğu görülürken, çatının binanın alt kısmına yaptığı basıncın tonlarca kat daha da arttığını düşündüğümüzde bu hesaplamaların ne denli önemli olduğu da açığa çıkıyor. Yapıların sağlam kalması adına statik hesabının doğru kişiler ve firmalar tarafından yapılması gerekliliği gözler önüne seriliyor.

banner_celik_yapi