Hafif çelik statik hesabı yapan firmalar, yapının çelik ile dizaynını gerçekleştirme işlemini üstlenirler. Statik hesap işlemi oldukça önemli bir aşamadır ve uzman kişilerce gerçekleştirilmesi daha uygun olur. Çelik yapılar ile betonarme yapılar arasında oldukça büyük benzerlikler bulunur. Buna rağmen çelik ve betonun davranışları birbirinden oldukça farklıdır. Hesap detayları da bu farklar arasında yerini alır. Çelik yapılarda statik hesap aşaması, mimari proje tamamlanmış olduktan sonra başlar ve proje bitene kadar da devam eder. Uzun bir süreçten oluşmasının nedeni çeşitli faktörlerin etkisinden kaynaklanır. Bina cinsi, binaya etki eden faktörler, çevre şartları ve özel yükler bu faktörler arasında yerini alır. Hafif çelik statik hesabı yapan firmalar işlem sırasında bütün faktörleri göz önünde bulundurarak çalışma gerçekleştirirler. Çalışma genel olarak bilgisayar ortamında çeşitli programlar kullanılarak sürdürülür. Bina sağlamlığı ve sürekli olarak dayanıklı kalması açısından kusursuz bir çalışma ortaya koyulur. İşlem tamamlandıktan sonra da detaylı bir rapor hazırlanır ve binanın uygunluğu tescillenmiş olur. Standartlara uygun şekilde çalışma yapılacağı için çeşitli sorunların da ortaya çıkması söz konusu değildir.

Hafif Çelik Yapı ve Statik Hesap Firmaları Hakkında Bilgi

Hafif çelik yapı firmaları da bu çeliklerin üretim aşamasını gerçekleştirirler. Belirtilen ebat ve ağırlıklara uygun olarak üretim aşaması gerçekleştirilir. Daha sonra çelik satışa uygun hale getirilir. Bu firmalar bina inşası konusunda da hizmet verirler ve kusursuz olarak çalışma gösterirler. Firmada çalışan kişilerin konuda uzman olması ve bütün detayları biliyor olması işlemleri daha kolay hale getirir. Üstelik oluşan yapının da sağlamlığı açısından bu durum son derece gereklidir. Hafif çelik yapıların oluşturulması, beton binalara göre daha kolaydır. Aylar süren bir çalışma gerektirmez ve kısa süre içerisinde yapı olması gerektiği biçimde, mimarı plana uygun şekilde tamamlanır. Genel olarak küçük çaplı ya da az katlı binalar için uygun olan bir sistemdir. Firmalar hafif çelik konusunda yeteri tecrübe ve bilgiye sahip oldukları için en güvenli hizmeti sunarlar.

İnşaat sektörünün gelişmesi ile beraber farklı yöntem ve uygulamalar da gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Bu nedenle yeni firmalar da oluşmaya başladığı için yapılar konusunda modern çalışmalar gerçekleştirilir. Hafif çelik yapı firmaları yapmış olduğu inşaatlarda güvenli ve hızlı bir hizmeti ön planda tutmaya çalışır. Oluşturulan her yapı hafif çelikten oluşur ve betonarme kullanılmaz. Mimari çizimler sonrası nasıl bir yapı oluşturulacağı ve kullanılacak olan çelik miktarı net şekilde ortaya çıkar.