Mühendislik dalları arasında en zor dalın inşaat mühendisliği olduğunu söyleyebiliriz. Basit bir hesap hatasının ya da normalde hesap hatası olmayıp da uygulamada yapılan bir hatanın hiç de iç açıcı olmayacak düzeyde bir soruna neden olduğu görülebilmektedir. Bu yüzden mimarların ve inşaat mühendislerinin yapıda ve denetimde sıkı çalışmalar yaptığı ve projeleri detaylı bir şekilde incelediği görülmektedir. Eğer bu yapılar bir de son zamanlarda sıkça kullanılmakta olan ahşap yapı sistemiyse, bu durumda hesaplamaların yapılması çok daha büyük önem arz edecektir. Ahşap yapı statiği diğer yapılara göre çok daha farklı bir uygulama olarak karşımıza çıkar. Diğer yapı sistemlerinde dayanıklılık gibi bir sorun pek de karşılaşılan bir sorun olarak karşımıza çıkmazken, ahşap yapılarda bu duruma çok dikkat etmek gerekir. Özellikle de sel, deprem ve yüksek rüzgâr gibi doğal afetlerin de bu yapılara zarar verme ihtimali bulunurken, yapıların bu durumlardan etkilenmemesi adına farklı çalışmaların yapılması gerekir.

İstanbul’da Ahşap Yapı Statiği Neden Önemli ve Nelere Dikkat Edilmeli?

Son zamanlarda büyük şehirlerde ahşap yapıların daha çok tercih edilmeye başladığı görülmektedir. Her geçen gün daha farklı yapılar karşımıza çıkarken, mimarların da adeta gösteri yaparcasına ahşap yapılarda daha ilginç modelleri denemeye başlaması, ahşap yapı statiği çalışmalarının daha özenli yapılması gerekliliğini doğurmaktadır. İstanbul ahşap yapı statiği konusunda isim yapmış olan illerimiz arasında yer almaktadır. Çok fazla insanın yaşamakta olduğu bu şehirde her geçen gün daha çok inşaat yapılırken, bu inşaatların içinde İstanbul ahşap yapı statiği için de özel çalışmaların yapıldığı görülebilmektedir. Sadece ahşaptan yapılmakta olan yapıların son zamanlarda ayrı bir öneme sahip olduğu da görülmektedir.

Ahşap yapı statiği yapılırken doğru şekilde hesaplamaların yapıldığından emin olmak adına farklı bilgisayar programları geliştirilmiştir. Bir binanın temellerinin doğru şekilde atılıp atılmadığından, yapının statik hesabının doğru şekilde yapılıp yapılmadığından emin olmak adına geliştirilmiş olan bilgisayar yazılımları bulunmaktadır. Bu yazılımların ve programların uygulamaları sayesinde ahşap yapı statiği doğru şekilde hesaplanıp hesaplanmadığı açık bir şekilde görülebilmektedir. İstanbul ahşap yapı statiği uygulamalarının son zamanlarda yaygınlaşması nedeniyle bu tür yazılımların en çok da İstanbul’da kullanıldığını söyleyebiliriz.

Ahşap yapılarda dayanıklılık ve alt birime olan basıncın doğru şekilde hesaplanmasının önemi çok büyüktür. İklim şartları bakımından yaz – kış farklı bir sıcaklıkta bulunan İstanbul’da bu tür uygulamaların daha doğru bir şekilde yapılması gerekir. Her geçen gün o yüzden bu tür yapıların hesaplamalarında önemli başarılar elde edilebilmektedir.

banner_celik_yapi