Çelik yapıların, yönetmelikler ve şartnamelere göre statik hesaplarının yapılarak statik proje raporu hazırlanması işlemidir.

Birleşim yeri, meset noktası ve diğer tahkiklerin yapılması, betonarme yapıların ve betonarme-çelik kompozit yapıların statik hesapları, Çelik Yapı Çözümlerinin konusunda uzman mühendisleri tarafından en güvenilir şekilde yapılmaktadır.

Çelik Yapı Çözümleri Projelerinizi resmi olarak hazırlayabildiği gibi, mühendislik ve imalat detayları konusunda teknik destekte de en güvenilir adrestir.

Statik hesap projesi, yapıların çelik kullanılarak tasarlanması işine denir. Bu proje sayesinde yapıya etki eden tüm yüklerin ayarlanması ve maximum gerilmeleri karşılayabilecek minimum kesitlere çelik elemanların tayin edilmesi gerçekleştirilir. Elbette bu durumun planlı ve programlı bir şekilde yapılması ve bu çalışmalarda en küçük hatanın bile yer almaması gerekmektedir. Aksi takdirde gözden kaçmış olan minicik bir hata bile yapıya olumsuz yönde etki edebilir. Statik hesaplar sadece çelik kullanımı hususunda yapılacak hesaplamalardan meydana gelmemektedir. Genel olarak statik hesaplamanın kavramı binanın dikileceği zeminin taşıyabileceği yük miktarının hesaplanması olacaktır.

Özellikle büyük binalarda bu statik hesaplamaların kullanımı yapılmaktadır. Bu binalar alışveriş merkezleri ve toplu binalardan oluşmaktadır. Ayrıca tünel kalıp yapılarda da statik hesaplamanın kullanımı gerçekleşmektedir. Statik hesaplama işini günümüzde belli başlı firmalar yapmaktadır. Statik hesap firmaları bu işlemleri en ince ayrıntısına kadar inceleyerek işlemleri bu dikkatlice tamamlamaktadır. İnşaat işlerinde her zaman sorumluluk oldukça fazladır. Bu nedenle hem proje hem de yapım işlemlerinin oldukça titiz bir şekilde tamamlanması herkes için yararlı olacaktır. Bu durumda statik hesaplamaların da hiçbir yanlışa yer vermemesi gerekmektedir. Statik hesaplamada zaman kavramı göz önünde bulundurulmamaktadır. Yani statik hesap ile yapılandırılan binaların şekillerinde zamanla herhangi bir değişim olmayacağı varsayılmaktadır.