Betonarme, bina inşası aşamasında kullanılan beton malzemesinin çelik ile güçlendirilmesi ile oluşan malzemeye verilen isimdir. Betonarme malzemeleri kolon, kiriş ve birçok noktada kullanılmak için uygun malzemelerdir. Betonarme hesap işlemleri de bina inşaatlarında oldukça önemli bir yere sahiptir. Öncelikle bina inşaatları için yapılacak olan hesaplamalar binanın inşa edileceği yerin deprem bölgesi olup olmamasına göre değişmektedir. Ülkemizde beton yapılar ile ilgili yapılan hesaplamalarda eğer yapı deprem bölgesinde bulunmayacaksa TS500 standartlarına göre inşa edilmektedir. Deprem bölgelerine inşa edilecek binaların inşa standartları çok daha farklı olacaktır. Bu durumda betonarme hesaplamaları da oldukça büyük ve önemli bir yer kaplayacaktır.

Betonarme hesap firmaları bina inşaatı için gereken her detayı içerisinde bulundurmaktadır. Bu hesaplamaların en doğru ve en titiz şekilde yapılması da hayati önem taşımaktadır. Genellikle betonarme hesap işleri inşaat mühendisleri tarafından gerçekleştirmektedir. Yani günümüzde inşaat firmaları için tecrübeli ve işini bilen inşaat mühendisleri için adeta yarışmaktadır. Bir inşaat mühendisi hangi okuldan mezun olmuş olursa olsun herhangi bir tecrübesi ya da iş bilgisi bulunmadığı takdirde bu mühendisin diploması pek bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle inşaat mühendislerinin stajlarını yapmaları ve tecrübe edinmeleri doğru bir hareket olacaktır. Bu durumda betonarme hesap firmaları da bu tecrübeli inşaat mühendisleri için sıraya girecektir.

Betonarme Hesap Firmaları Hakkında Bilgi

Betonarme hesapları da statik hesaplamalar içerisinde yer almaktadır. Statik hesaplamalarda çelik ve beton proje yapımları yer almaktadır. Ancak çelik projeleri hususunda statik uzmanlarını bulmak oldukça zordur. Ayrıca hem çelik hem de betonarme projeler hususunda uzman bir görüşe sahip olan kişileri bulmak da hiç kolay bir iş değildir. Günümüzde inşaat mühendisleri daha çok betonarme yapı projeleri hususunda uzman bir görüşe sahiptir.

İstanbul betonarme hesap firmaları yönü ile oldukça zengin bir şehir haline gelmiştir. Şehirde her adım başı bir inşaat ile karşılaşmak mümkündür. Bu durumda bu inşaatların betonarme hesaplamalarını yapacak inşaat mühendislerine de ihtiyaç olacaktır. Bu nedenle de inşa edilen bina sayısı arttıkça betonarme hesaplarının sayısı da artmış olacaktır. Bugünlerde neredeyse her inşaat mühendisi betonarme hesap işlemlerini gerçekleştirmektedir. İstanbul betonarme hesap firmaları da her gün yeni inşaat mühendisleri ile çalışmaya başlayarak şehirdeki bina sayısının artmasını sağlamaktadır. Ancak bu binaların sağlam ve görsel olması için yapılması gereken birçok iş vardır. Bu nedenle de inşaat mühendislerinin dikkatli ve özenli olması oldukça önemlidir.