Statik hesap projesi, yapıların çelik kullanılarak tasarlanması işine denir. Bu proje sayesinde yapıya etki eden tüm yüklerin ayarlanması ve maximum gerilmeleri karşılayabilecek minimum kesitlere çelik elemanların tayin edilmesi gerçekleştirilir. Elbette bu durumun planlı ve programlı bir şekilde yapılması ve bu çalışmalarda en küçük hatanın bile yer almaması gerekmektedir. Aksi takdirde gözden kaçmış olan minicik bir hata bile yapıya olumsuz yönde etki edebilir. Statik hesaplar sadece çelik kullanımı hususunda yapılacak hesaplamalardan meydana gelmemektedir. Genel olarak statik hesaplamanın kavramı binanın dikileceği zeminin taşıyabileceği yük miktarının hesaplanması olacaktır. Özellikle büyük binalarda bu statik hesaplamaların kullanımı yapılmaktadır. Bu binalar alışveriş merkezleri ve toplu binalardan oluşmaktadır. Ayrıca tünel kalıp yapılarda da statik hesaplamanın kullanımı gerçekleşmektedir.
Statik hesaplama işini günümüzde belli başlı firmalar yapmaktadır. Statik hesap firmaları bu işlemleri en ince ayrıntısına kadar inceleyerek işlemleri bu dikkatlice tamamlamaktadır. İnşaat işlerinde her zaman sorumluluk oldukça fazladır. Bu nedenle hem proje hem de yapım işlemlerinin oldukça titiz bir şekilde tamamlanması herkes için yararlı olacaktır. Bu durumda statik hesaplamaların da hiçbir yanlışa yer vermemesi gerekmektedir. Statik hesaplamada zaman kavramı göz önünde bulundurulmamaktadır. Yani statik hesap ile yapılandırılan binaların şekillerinde zamanla herhangi bir değişim olmayacağı varsayılmaktadır.

İstanbul Statik Hesap Firması ve Adresi

Statik hesaplamaları yapan kişiler inşaat mühendisleridir. Bu nedenle statik hesap firmaları tüm hesaplamalarda inşaat mühendislerine bu hususta görev verirler. Statik hesaplama hususunda en önemli nokta zemin özelliğidir. Tüm statik hesaplamalar binanın dikileceği zeminin şekline göre yapılmalıdır. Eğer bina doğru bir zemin üzerine inşa edilmezse ya da statik hesaplamalarda herhangi bir yanlışlık olursa binanın yıkılma tehlikesi mevcut olacaktır. Bu durumda statik hesaplama yapan şirketlerin bu kolda acemi mühendislere iş teslimi yapması doğru olmayacaktır.
Bugünlerde her noktada olduğu gibi İstanbul şehrinde de statik hesaplama yapan firmalar ile karşılaşmak mümkündür. İstanbul statik hesap firmaları yönü ile oldukça zengin bir şehirdir. Şehrin günden güne yenilenmesini ve gelişimini sürdürmesi ile şehirde bulunan inşaat sayısı doğru orantılıdır. Her gün İstanbul şehrinde birçok inşaat yükselmeye devam etmektedir. Bu nedenle de tüm inşaatların statik hesaplamaları büyük önem taşımaktadır. İstanbul statik hesap firmaları her gün birçok projeye imza atarak hem inşaatların güvenli bir şekilde ilerlemesini hem de yapıların sağlam olmasını sağlamaktadır. İstanbul gibi bir şehirde de her gün yeni binaların yükselmesi nedeni ile bu durumun kontrol altına alınması oldukça önemlidir.